Kryteria doboru bramy wjazdowej
Brama wjazdowa jest wizytówką posesji – w końcu to właśnie bramę jako pierwszą widzą nasi goście. Warto zatem zadbać nie tylko o funkcjonalność bramy, ale także estetykę. Dobrze dobrana brama doskonale powinna komponować się ze stylem, w jakiej wykończona jest elewacja domu oraz pasować do aranżacji ogrodu, a także do pozostałych elementów ogrodzenia. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom bez bramy wjazdowej z automatycznym napędem, którą można otworzyć bez wysiadania z samochodu za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie. Bramy wjazdowe są zwykle dość intensywnie eksplotowane, dlatego najlepiej wybierać sprawdzone rozwiązania. Bramy stalowe są cynkowane i malowane proszkowo, a więc nie korodują i zachowują nienaganny wygląd pomimo upływu lat.
Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?
Bramy wjazdowe różnią się sposobem otwierania. Bramy przesuwne zbudowane są z jednego skrzydła, które porusza się wzdłuż ogrodzenia, dlatego są doskonałym wyborem na posesjach o krótkim podjeździe. Ze względu na dość spore wymiary skrzydła konieczne jest zapewnienie miejsca po jednej stronie bramy, tak aby po otwarciu mogło się ono schować. Bramy przesuwne można podzielić na:
- Szynowe — skrzydło porusza się na kółkach po szynie ułożonej w fundamencie na ziemi;
- Samonośne – skrzydło zawieszone jest kilka centymetrów nad ziemią i porusza się na łożyskowych wózkach, a więc brama nie ma kontaktu z podłożem.
Alternatywą dla bram przesuwnych są bramy dwuskrzydłowe, które zawsze otwierają się do wewnątrz posesji. Ponieważ brama uchylna zbudowana jest z dwóch skrzydeł, to poszczególne segmenty są stosunkowo krótkie i nie zajmują wiele miejsca na działce. Na bramę dwuskrzydłową warto zdecydować się na wąskich działkach, na których nie ma miejsca na montaż systemu przesuwnego.